Büyükelçi Ahmet Demirok'un Büyükelçilik Yeni Yerleşkesi Resmi Açılış Töreni Konuşması

Doha Büyükelçiliği 05.12.2013

Sayın Başbakanım,

Muhterem Katar Devleti Başbakanı ve İçişleri Bakanı

Sayın Büyükelçiler

Katar’da yaşayan Türk toplumunun saygıdeğer mensupları,

Yeni Büyükelçilik binamızın resmi açılış töreninde sizleri burada ağırlamaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyuyorum.

Büyükelçilik binamız, Türkiye ve Katar arasında varılan mutabakat gereği tarafımıza tahsis edilen 12.400 metrekarelik arsa üzerine Yüksel İnşaat tarafından yaklaşık 2 yılda inşa edilmiştir. Kançılarya, ikametgâh ve personel konutundan müteşekkil yerleşkemiz, Türk mimari geleneğini yansıtan çizgileriyle Doha’nın en yeni ve modern yapılarından birisidir.

Türkiye ve Katar arasında, her sahada hızla gelişmekte olan işbirliğinin bir gereği ve somut yansıması olan bu eserin Doha’ya kazandırılmasında emeği geçen, başta Sayın Başbakanımız olmak üzere tüm Türk ve Katarlı kurum ve yetkililere en içten duygularla teşekkür ederim. Ayrıca, bugün mevcudiyetleriyle bizleri şereflendiren Sayın Başbakanlarımıza özel saygı ve şükranlarımı sunarım.

Türkiye-Katar ilişkilerinin giderek yoğunlaştığı bir dönemde, Türkiye’nin Doha Büyükelçisi olarak görev yapıyor olmak benim için büyük bir onurdur. Doha Büyükelçiliği olarak, iki ülke ilişkilerini mümkün olan her alanda en yüksek düzeye çıkartmak için elimizden gelen çabayı göstereceğiz.

Saygıdeğer konuklar,

Türkiye ve Katar, ortak geçmişleri ve kültürel yakınlıkları temelinde mükemmel ilişkilere sahip iki kardeş ülkedir. İlişkilerimizin geçmişi esasen, Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın 1538 yılındaki 6. Sefer-i Hümayun olarak da bilinen Basra Seferine kadar uzanmaktadır. İki ülke arasındaki köklü bağlar, siyasi, ekonomik, kültürel ve insani boyutlarda her geçen gün biraz daha güçlenmektedir. Türkiye ve Katar, izledikleri ilkeli dış politikalarıyla hassas bir dönemden geçen bölgemizde, istikrar üreten iki ortaktır. Ekonomik alandaki mevcut potansiyel ise, çok daha kapsamlı bir işbirliğinin teşkil edilmesi için iyi bir zemin oluşturmaktadır.

Sayın Başbakanım,

Sizin huzurunuzda şu hususu birkez daha vurgulamak isterim ki, Büyükelçiliğimizin kapıları tüm vatandaşlarımıza daima açık kalacaktır. Ülkemizin gerçek temsilcileri olarak gördüğümüz vatandaşlarımızı burada, evleri sıcaklığında ağırlamak bizim öncelikli bir görevimiz olacaktır. İki ülke arasındaki ilişkiler ağının en güçlü halkasını oluşturan vatandaşlarımızla beraber ortak değerlerimiz etrafında, birlik ve dayanışma içinde, Katar’daki varlığımızın güçlendirilmesi ve pekiştirilmesi için hep beraber çalışmaya devam edeceğiz. Büyükelçiliğimiz, sorunların çözümünde ve ihtiyaçların tespitinde vatandaşlarımıza mümkün olan tüm desteği sağlayacaktır.

Sayın Başbakanım, Değerli konuklar,

Sözlerime son verirken, Büyükelçiliğimizin inşasında emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür eder, bu güzel günde buraya kadar gelerek, mutluluğumuzu ve heyecanımızı paylaşma nezaketi gösterdiğiniz için şükran ve saygılarımı sunarım.

Yeni Büyükelçilik binamız hayırlı olsun.

Teşekkürler.

Pazar - Perşembe

09:00 - 16:00

09:00 - 12:00
9.2.2016 Katar Milli Spor Günü
5.7.2016 7.7.2016 Ramazan Bayramı
12.9.2016 15.9.2016 Kurban Bayramı
18.12.2016 Katar Milli Günü