Büyükelçi Ahmet Demirok'un 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Konuşma Metni

Doha Büyükelçiliği 27.04.2014

Sevgili çocuklar,

Her zaman çocuk kalmayı başarabilen anneler ve babalar,

Büyükelçiliğimizde düzenlediğimiz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama programına hoş geldiniz.

Bildiğiniz gibi, 23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.

Ulu önder Atatürk bu güzel günü geleceğimizin sahibi olan çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan günleri Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birlik ve beraberliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir. İşte bu anlayışla biz de sizlerin katkılarıyla Bayramımızı Katar’da birlikte kutluyoruz.

Çocuklar bir milletin geleceğidir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının özellikle yurtdışında yaşayan yeni nesillerce öğrenilmesi açısından 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir. Bugünde bizlere düşen görev; büyük zorluklarla kurduğumuz Türkiye Cumhuriyetine sahip çıkmak; cennet vatanımızı dünya arenasında dengeleri kendi lehine değiştirebilen güçlü bir konuma getirmek; eğitm öğretim, bilim ve teknik, tıp, spor ve diğer bütün alanlarda uluslararası çapta başarılar elde ederek İstiklal Marşı’mız eşliğinde şanlı bayrağımızı gönderlere çektirmek olmalıdır.

23 Nisan gibi milli bayramlarımızın önemli bir anlamı daha vardır: Bu bayramlar, millet olarak birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz günlerdir. Bu günde bizlere bu cennet vatanı, canları ve kanları pahasına emanet eden atalarımızın emanetlerini nasıl daha iyi koruyarak ve geliştirerek, yarınlara taşıyabileceğimizi, muasır medeniyetlerin üzerine çıkarmayı konuşmalıyız diye düşünüyorum.

Sevgili çocuklar,

Sevginin, kardeşliğin tohumlarının atıldığı bu güzel günden beklentimiz dünya geleceğinde hoşgörünün hakim olması, barışın ve mutluluğun tesis edilmesidir.

Sözlerime ulu önder Atatürk’ün sözleriyle son vermek istiyorum:

“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Hepinize Kutlu olsun…

Pazar - Perşembe

08:00 - 16:00

08:00 - 12:00
9.2.2016 Katar Milli Spor Günü
5.7.2016 7.7.2016 Ramazan Bayramı
12.9.2016 15.9.2016 Kurban Bayramı
18.12.2016 Katar Milli Günü