Büyükelçi Ahmet Demirok'un Yeni Yıl Mesajı

Doha Büyükelçiliği 31.12.2015

Değerli vatandaşlarımız,

2016 yılının Sizler ve tüm sevdikleriniz için mutlu, huzurlu ve başarılı geçmesini temenni ederim.

Kısaca muhasebesini yaparsak, geride bırakmaya hazırlandığımız 2015 yılı, Türkiye-Katar ikili ilişkilerinin zirveye taşındığı bir yıl olmuştur. Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani ülkemizi farklı vesilelerle birkaç kez ziyaret etmiş, Sayın Cumhurbaşkanımız ise Aralık ayı başında Katar’ı teşrif etmiştir. Sayın Dışişleri Bakanımızın, diğer Saygıdeğer Bakanlarımızın ve üst düzey resmi görevlilerimizin muhtelif vesilelerle Doha’yı ziyaretleri de ilişkilerimizin dinamik gelişme sürecine katkı sağlamıştır.

Bu yıl, resmi temasların yanısıra, toplumlar arası ilişkileri güçlendirmeye odaklandık. 2015’i Türkiye-Katar Kültür Yılı olarak kutladık. Bu çerçevede, MIA Park’ta düzenlenen Türkiye Festivali, Türkiye-Katar A Milli Futbol Takımlarının karşılaşması, Katara’da düzenlenen resim sergisi ve Harem-i Sultan sergisi hatırda kalan bazı etkinlikler oldu. Kültür Yılı, gerek Katar’da gerek Türkiye’de düzenlenen onlarca etkinlikle iki halkın birbirini daha yakından tanıması için önemli bir fırsat oluşturdu. Kültürel konulardaki etkinliğimizi önümüzdeki yıl da sürdürme arzusundayız.

Kültür Yılının kalıcı bir meyvesi ise kanaatimce Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin açılışı oldu. Kültür Merkezimizin gerek Katarlı ve yabancı dostlarımız, gerek Siz değerli vatandaşlarımız için bir uğrak noktası olmasını diliyorum. Kısa süre içinde kurumsal altyapısını tamamlayarak hizmet vermeye başlayacak olan Merkez, Türkçe ve Türk Kültürüne dair eğitimler dışında Katar Üniversitesi ile işbirliği halinde olacaktır.

Türk ve Katarlı iş çevrelerinin yıl içinde düzenledikleri çeşitli faaliyetler, Türk firmalarının Katar’daki fuarlara aktif katılımları ekonomik ilişkilerimizi tahkim eden oldukça yararlı platformlar olarak öne çıkmıştır. Bu çerçevede yıl içinde MÜSİAD tarafından düzenlenen ve ileri teknoloji ve savunma sanayii ürünlerimizin tanıtıldığı fuar göğsümüzü kabartmıştır. Yeri gelmişken, askeri ilişkilerimizdeki karşılıklı güven ve işbirliğinin hızla arttığı bir süreci yaşamaktan memnunuz. Yıl içinde düzenlenen NASR 2015 Ortak Askeri Tatbikatı iki Ordunun sahadaki uyumunu tescil etmiştir.

Şüphesiz bu yıl içinde attığımız önemli bir adım vizelerin kaldırılması olmuştur. Böylelikle vatandaşlarımız, havalimanında ücreti mukabilinde 14 günlüğüne alabildikleri ve bir defa uzatabildikleri vize yerine, 30 günlüğüne vizesiz bir şekilde Katar’a giriş çıkış yapmaya başlamıştır.

Yıl içinde, Büyükelçilik olarak yapmaya çalıştıklarımızı, sosyal medya vasıtasıyla Sizlerle paylaşmaya özen gösterdik. Bu çerçevede, resmi web sitemiz “http://doha.emb.mfa.gov.tr” dışında, resmi Facebook “T.C. Doha Büyükelçiliği” ve Twitter “TC_DohaBE” sayfalarımızla Sizleri etkinliklerimiz hakkında bilgilendirmeyi hedefledik. Önemli duyuruları da bu sayfalarımız üzerinden yapmakta olduğumuz için, Katar’a yeni gelen veya bu sayfalarımızı bilmeyen vatandaşlarımızı da haberdar kılmanızı sizlerden istirham ederim.

Sevgili vatandaşlarımız,

Yukarıda özetlemeye çalıştığım gibi 2015, Türkiye-Katar ilişkilerinde zirve bir yıl oldu; ancak, yeni yılda da, sizlerin desteğiyle, bu ivmeyi sürdürme ve işbirliğimizi yeni zirvelere taşıma arzusundayız. Katar’la ilişkilerimizi her alanda geliştirme yönünde elimizden gelen tüm gayreti sergilemeye devam edeceğiz. Türk-Katar ilişkilerinin daha güçlü temellere kavuşması, Katar’daki Türk toplumunun daha müreffeh ve etkin hale gelmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle Katar’daki Türk toplumunun Siz değerli mensuplarını ve Katarlı dostlarımızı yeni yıl vesilesiyle bir kez daha en içten dileklerimle kutlar; yeni yılın tüm insanlığa huzur, başarı ve mutluluk getirmesini dilerim.

Pazar - Perşembe

08:00 - 16:00

08:00 - 12:00
9.2.2016 Katar Milli Spor Günü
5.7.2016 7.7.2016 Ramazan Bayramı
12.9.2016 15.9.2016 Kurban Bayramı
18.12.2016 Katar Milli Günü