Büyükelçi Ahmet Demirok'un, Ülkemizde Yaşanan Askeri Darbe Girişimine Ilişkin Al Watan Gazetesine Verdiği Mülakat

Doha Büyükelçiliği 17.07.2016

Büyükelçi Ahmet Demirok, ülkemizde yaşanan askeri darbe girişimine ilişkin olarak, Katar'da Arapça yayınlanan "Al Watan" gazetesine bir mülakat vermiştir.

Al Watan Gazetesi
Yara Abu Shaar
17.07.2016

T.C. Doha Büyükelçisi Ahmet Demirok, ‘Katar Devleti’ni, Türkiye Cumhuriyeti’nde gerçekleşen askeri darbe girişimini kınaması ve kanunun ve anayasal düzenin ihlal edilmesini reddetmesinden dolayı takdir ediyoruz’ dedi.

Demirok, Türkiye’de yaşananların, TSK içindeki bir grubun seçilmiş bir hükümete yönelik düzenlediği başarısız bir darbe girişimi olduğunu ve Türk milletinin gereken cevabı verdiğini söyledi.

Büyükelçi, darbecilerin TBMM binasına saldırdıklarını, Türkiye’deki askeri ve güvenlik kuvvetlerine ait kurumlara ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne girmeye çalıştıklarını ancak Türk halkının birlik ve beraberliği sayesinde bu çabaların başarısız olduğunu açıkladı. Demirok, Türkiye’de tüm siyasi partilerin, Türkiye’nin özgürlüğünü, demokratik düzenini ve yasama sistemini desteklediğini belirtti.

Demirok, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve demokratik yollarla seçilmiş hükümetin görev başında olduğunu vurguladı.

Demirok, ‘Allaha şükür herşey yolunda ve tamamen kontrol altında. Türk halkı başarılı oldu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin dünyadaki demokrasi kahramanı ülkeleri arasında olduğunu ispat etti” dedi.

Demirok, darbe girişimi sonucunda, aralarında TSK üyeleri, polisler ve siviller olmak üzere, ülke genelinde 161 kişinin öldüğünü, Türk güvenlik güçlerinin darbe yanlısı yaklaşık 3000 askeri tutukladığını ve darbeyi düzenleyenler hakkında geniş bir soruşturma başlatılacağını söyledi.

T.C. Doha Büyükelçisi, Türk halkı tarafından seçilmiş Meclis ve Hükümetin, Türkiye’deki demokrasinin esası olduğunu belirterek, bu girişimin demokrasiyi bozmayı hedeflediğini belirtti. Büyükelçi Demirok, bu olayların Türkiye’deki demokratik düzenin yararına olmadığını, Türkiye’nin siyasi istikrarını ve güvenliğini bozmaya çalıştığını, ancak tarihi bir ders niteliğinde olduğunu, Türkiye’de demokrasiyi güçlendirmeye ve geliştirmeye devam edeceklerini belirtti.

Demirok, ‘TSK içindeki bir gruptan böyle düşüncesiz bir adım beklemiyorduk. Darbecilerin özellikle bu zamanlamayı neden seçtikleri konusunda bir fikrim yok.

Darbenin dış gruplar tarafından düzenlenme ihtimaline ilişkin olarak Demirok, ‘Darbe girişimi ile dış gruplar arasında bir bağlantı olduğu yönünde şu ana kadar ulaşmış bir bilgi mevcut değil. Türkiye son dönemde güçlü bir ülke olup dünyada çok önemli bir konuma sahiptir. Bu çerçevede de Türkiye, dıştan bazı gruplar tarafından hedef alınmaktadır. Türkiye, içten ve dıştan olmak üzere birçok sınamalarla karşı karşıyadır. Bu yüzden Türkiye kendi güvenliğini ve istikrarını korumak amacıyla tüm önlemleri almaya çalışmaktadır” dedi.

Türkiye’nin dış politikası ile ilgili olarak Büyükelçi Demirok, ‘ gerçekleşen bu darbe girişiminin, Türkiye’nin dış politikasında herhangi bir değişikliğe neden olacağını düşünmüyorum. Bu tamamen bir iç meseledir. Türk hükümeti bunun üstesinden gelmiştir. Bunun Türkiye’nin dış politikasında bir değişikliğe neden olacağını düşünmüyorum” dedi.

Türk siyasi partilerinin darbe girişimine karşı olmaları ile ilgili Demirok, ‘Meclis içinde ve dışında bulunan Türk siyasi partilerinin bir olup darbe girişimine karşı tepki göstermeleri, meşru hükümeti ve demokrasiyi desteklemeleri ve hükümeti değiştirmenin tek yolunun demokratik sürecin izlenmesi hususunda hemfikir olmaları olumlu bir tutumdur. Tüm partilerin birlik ve beraberliği, Türkiye için büyük bir kazançtır. Bu olayın, daha sonra ülkenin karşı karşıya geleceği herhangi bir sorun karşısında da, işbirliği içinde olmaları için bir dönüm noktası olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Uluslararası toplumun, Türkiye’deki demokratik düzene saygı duyulması için çağrı yapmasına ilişkin Büyükelçi Demirok, ‘Uluslararası toplum tarafından hiçbir şekilde desteklenmeyen başarısız darbe girişimine karşı, uluslararası toplum ve kuruluşlar, Türkiye’deki demokratik düzeni ve meşru hükümeti desteklediklerini beyan ettiler” dedi.

Türkiye’nin, ülke güvenliği ve istikrarı için alacağı önlemlerle ilgili Demirok, ‘Türkiye’de buna benzer bir olayın tekrar yaşanmamasını ümit ediyoruz. Türk Hükümeti ve Türk halkı bu olaydan tecrübe kazandı. Buna benzer bir olayın tekrarlanmaması için gereken önlemler alınacaktır” dedi."

İlgili Dosyalar

Interview-Al Watan.JPG

Pazar - Perşembe

08:00 - 16:00

08:00 - 12:00
9.2.2016 Katar Milli Spor Günü
5.7.2016 7.7.2016 Ramazan Bayramı
12.9.2016 15.9.2016 Kurban Bayramı
18.12.2016 Katar Milli Günü