Büyükelçi Ahmet Demirok'un, Ülkemizde Yaşanan Askeri Darbe Girişimine Ilişkin "al Sharq" Gazetesine Verdiği Mülakat

Doha Büyükelçiliği 17.07.2016

"Büyükelçi Ahmet Demirok, ülkemizde yaşanan askeri darbe girişimine ilişkin olarak, Katar'da Arapça yayınlanan "Al Sharq" gazetesine bir mülakat vermiştir.

Ahmed Al Bayoumi
Al Sharq gazetesi
17.07.2016

Katar Emirine, darbe girişimine karşı Türkiye ile dayanışma içinde olmalarından dolayı teşekkür ederiz

T.C Doha Büyükelçisi Ahmet Demirok, Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani, Katar hükümeti ve halkına, Türkiye’de düzenlenen darbe girişimi çerçevesinde Türk halkına gösterdikleri dayanışmadan dolayı teşekkür etti.

Büyükelçi Demirok Al Sharq gazetesine verdiği mülakatta, Katar Emirinin, silahlı darbe girişiminin başlangıcından itibaren Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu belirterek, Katar Devleti’nin, Türkiye’deki anayasal düzenin ihlalini, meşru hükümete karşı düzenlenen saldırıyı ve darbe girişimini reddedip kınadığını açıkladı. Demirok, Katar Dışişleri Bakanlığının darbe ile ilgili yaptığı açıklamada, anayasal meşruiyetin sağlanması, Türk halkının iradesine saygı duyulması, şiddetin sonlandırılması, kardeş Türkiye Cumhuriyetinin güvenliği ve istikrarını sarsacak herhangi bir girişimde bulunulmaması için çağrıda bulunduğunu belirtti.

Büyükelçi Demirok, “Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Thani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak, başarısız darbe girişimine karşı, Türk halkının onu destekleyip yanında durmasından dolayı tebrik etti. Katar Emiri ayrıca ülkenin güvenliği ve istikrarı ile anayasal meşruiyetinin sağlanması için Türkiye’nin alacağı tüm önlemlere karşı Katar’ın dayanışma içinde olduğunu vurguladı” dedi.

Büyükelçi Demirok, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Mohammed Bin Abdulrahman Al Thani’nin, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu telefonla arayarak başarısız darbe girişimine karşı Türkiye meşru hükümetinin ülke güvenliğini ve istikrarını sağlamak amacıyla alacağı tüm tedbirleri desteklediklerini belirttiğini dile getirdi.

T.C. Doha Büyükelçisi, bu darbe girişimi Fethullah Gülen terör örgütüne mensup bir grubun düzenlediğini, ancak Türk halkının, meşru hükümeti destekleyerek darbe girişimine karşı geldiklerini belirtti. Demirok, Türk halkının Türkiye genelinde sokağa çıkarak darbecilere karşı demokratik sürece sahip çıktıklarını belirtti.

Demirok, kardeş Katar halkının Türk halkı ve hükümetine gösterdikleri desteği dile getirerek, Türkiye’de bulunan tüm vatandaşların iyi ve güvende olduklarını, bu destek ve dayanışmanın iki ülke arasında tüm alanlarda bulunan derin ikili ilişkileri yansıttığını ve iki halkın birbirlerine olan yakınlığını gösterdiğini belirtti.

T.C Doha Büyükelçiliği tarafından yayınlanan açıklamada, “Türkiye'de yaşanan seçilmiş bir hükümete yönelik bir darbe girişimidir. Milletimiz birlik ve beraberlik içinde buna karşı koymuştur. Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz görev başındadır. Bu Türk Silahlı Kuvvetlerinin tümünün karıştığı bir olay değildir. TSK içindeki bir grubun faaliyetidir ve buna milletimizce gereken cevap verilmiştir.”

Türkiye İçişleri Bakanı Efkan Ala, güvenlik güçlerinin darbe girişimini etkisiz hale getirmeyi başardığını ve darbeciler tarafından rehin alınan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın kurtarıldığını belirtti.

Milli İstihbarat Teşkilatı Basın Danışmanı Nuh Yılmaz yaptığı açıklamada, “Türkiye’de hayat normale dönmeye başladı”dedi. Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup bir grubun yeltendiği girişimin etkisiz hale getirildiğini vurgulayarak güvenlik güçlerinin ülkedeki kritik noktaları ele geçirdiğini söyledi."

İlgili Dosyalar

Interview-Al Sharq.jpg

Pazar - Perşembe

08:00 - 16:00

08:00 - 12:00
9.2.2016 Katar Milli Spor Günü
5.7.2016 7.7.2016 Ramazan Bayramı
12.9.2016 15.9.2016 Kurban Bayramı
18.12.2016 Katar Milli Günü