Büyükelçinin Mesajı

Büyükelçinin Mesajı

Katar Türk Toplumunun kıymetli mensupları,

T.C Doha Büyükelçiliği internet sitesi ile sosyal medya hesaplarının (https://www.facebook.com/555496937858109 ,
https://twitter.com/TC_DohaBE
) değerli takipçi ve ziyaretçileri,

Türkiye Cumhuriyeti Doha Büyükelçiliği görevime,13 Mart 2017 tarihi itibariyle başlamış bulunuyorum. Bu müstesna görevi yerine getirirken temel amacım, bir yandan Katar ile mükemmel düzeyde seyreden ikili ilişki ve işbirliğimizi, her iki ülkenin de yararına olacak şekilde daha da ileri seviyelere taşımak; diğer yandan ülkemizin Katar’a açılan bir penceresi ve ülkemizdeki Devlet daireleri konumunda olan Konsolosluk Şubemiz aracılığıyla, siz vatandaşlarımızın resmi işlemlerini, Katarlı kardeşlerimiz ile bu ülkede ikamet eden üçüncü ülke vatandaşlarının başvurularını Türk kültürünün özdeğerleri olan karşılıklı saygı ve hoşgörü temelinde, güleryüzle, empatiyle, doğru ve seri şekilde yerine getirmektir.

Tarihi bağlar itibariyle Türkiye ile Katar arasındaher zaman dostluk ve kardeşlik münasebetleri varolagelmiştir. Bugün de Türkiye ve Katar, mükemmel ilişkilere sahip, bölge sorunlarına aynı perspektiften bakan iki ülkedir. Katar her zaman, özellikle son dönemlerde, Türkiye’nin kara gün dostu olmuştur. Ülkelerimizin bu derece yakın iş birliği içinde olması, her iki ülkenin küresel, bölgesel ve uluslararası sınamalara karşı sergileyegeldikleri tutarlı ve ilkeli duruş, bölgenin bir refah, barış ve istikrar havzası haline gelmesine dönük örnek işbirliği, bölgenin geleceği açısından da oldukça önemlidir.

12 bin metre karelik bir alana kurulu Büyükelçiliğimizde görevli, diplomatlarımızdan yerel personelimize kadar tüm mensuplarımız ile Büyükelçiliğimiz bünyesindeki Konsolosluk Şubemiz,Askeri Ataşeliğimiz, Ticaret, Ekonomi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliklerimizin,Büyükelçiliğimize bağlı faaliyet gösteren Katar Türk Okuluçalışanlarının herbiri, görev alanlarında vatandaşlarımıza, kardeş Katar halkı ile burada yaşayan üçüncü ülke vatandaşlarına fedakârlıkla hizmet vermektedir. Ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Birliği, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi (YETKM), Türk Hastanesi ve Türk Hava Yolları (THY), Katar’da bulunan diğer başlıca hizmete matuf mevcudiyetlerimizdir.

Katar’da yaşamakta olan Türk toplumunun tüm fertleri, Katar’lailişkilerimizin daha ileri seviyeye taşınmasında bugüne dek değerli katkıda bulunmuşlardır. Bu katkının önümüzdeki dönemde de süreceğine inancım tamdır.

Dost ve kardeş ülke Katar’da yaşayan yaklaşık 7 bin vatandaşımızın Katar’daki sosyal hayata, Katar kanun ve nizamlarına uyum sağlamaları, aynı zamanda da ülkemizle sosyal, kültürel bağlarını koruyarak milli birlik, beraberlik ve dayanışma duygularını ayakta tutmaları, bizler için çok kıymetlidir.

Onurla devraldığım Türkiye Cumhuriyeti Doha Büyükelçiliği görevim süresince, yukarıda maruz bilinç ve prensipler çerçevesinde iki dost ve kardeş ülke arasındaki ilişkilerin daha da ileriye götürülmesine, Katar’da mukim vatandaşlarımızın mutluluk ve esenliğine katkıda bulunmayı amaçlıyor, bu vesileyle şahsım, Büyükelçiliğimizin ve bağlı birimlerimizin tüm mensupları adına sizlere en içten saygı, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.

Fikret ÖZER

Büyükelçi


Pazar - Perşembe

08:00 - 16:00

08:00 - 12:00
9.2.2016 Katar Milli Spor Günü
5.7.2016 7.7.2016 Ramazan Bayramı
12.9.2016 15.9.2016 Kurban Bayramı
18.12.2016 Katar Milli Günü